Jak vybrat osvětlení do bytu


Nic nedokáže tak rychle změnit charakter prostoru jako umístění a výběr svítidel. Z neútulného studeného prostoru vytvoříte díky správnému rozmístění světelných zdrojů příjemný prostor, kde se budete cítit dobře.
Zdroje světla – z čeho můžeme vybírat?

rozsvícená žárovka
Klasická žárovka

V současné době platí normy, kvůli kterým se na trh už nesmějí dodávat klasické žárovky o výkonu 100 a 75 Watů. Do konce roku 2012 by neměly být v prodeji už žádné z klasických žárovek. Náhradou za klasickou žárovku je žárovka halogenová, která je o něco dražší, úspornější a má delší životnost.
Halogenové žárovky jsou vhodné do prostor, kde se nerozsvěcí tak často, jako je koupelna, toaleta nebo sklep.

úsporná žárovka spirála¨
Zářivky

Zářivky jsou vhodné do míst, jako je kuchyň či obývací pokoj, kde se svítí déle a frekvence rozsvěcení není tak častá. Jejich pořizovací cena je vyšší, stejně ale tak jejich životnost. Úspora energie může být až 80 %.
Možná si stejně jako vybavíte pod slovem zářivka ony klasické plastové bedny visící na řetízcích. Ale tato doba už je pryč, k dostání jsou nejrůznější designové zářivky, které přesně padnou do vybraného prostoru.

žárovka v lampě
LED diody

Jsou nejdražší variantou domácího osvětlení. Jejich intenzita není však tak vysoká. Hodí se pro orientační doplňkové osvětlení, často je využíváno pro celonoční osvětlení schodiště apod.
Svítidla – čemu se vyhnout
·         bodová světla jsou použita pro osvícení celkového prostoru pokoje – při otočení do stropu nebudete sice oslňováni, ale zato se krásně rozjasní nerovnosti na stropě, světlo působí neútulně a ostře
·         je použito málo intenzivní světlo na místech, kde je nutné vidět – dle vzoru „taková lampička bude stačit!“ pak chodíte a nevidíte.
·         při výměně žárovky za žárovku šetřivou je najednou malé stínítko, ze kterého žárovka vyčuhuje (koho by při výběru napadlo, že tu žárovku bude muset někdy vyměnit za jiný typ, že?)
·         ostré nerozptýlené osvětlení se odráží v lesklých předmětech a oslňuje.
 

Summary
Share